دیجی برق صنعتی
دیجی برق صنعتی

علت قطع شدن فیوز محافظ جان | نصب فیوز محافظ جان و عیب یابی کلید محافظ جان |

دسته بندی ها : تمام مقالات 10 شهریور 1399 digilog 267 بازدید
علت قطع شدن فیوز محافظ جان چیست ؟

عملکرد عادی مدارهای الکتریکی به گونه‌ای است که جریان‌های رفت و برگشت در مدارها باهم برابر می‌باشند. یعنی مقدار جریانی که از سیم فاز به مصرف کننده‌ها وارد می‌شوند با جریانی که از نول باز می‌گردند برابر هستند. حال اگر به هر علتی مقدار این دو جریان برابر نباشد، فیوز محافظ جان عمل می‌کند و مدار را قطع می‌کند. در این مطلب از مجله دیجی برق صنعتی به موضوع علت قطع شدن فیوز محافظ جان و به طور کلی تست خرابی و عیب یابی کلید محافظ جان می‌پردازیم.

علت قطع شدن فیوز محافظ جان

علت قطع شدن فیوز محافظ جان

فیوز محافظ جان یا rcd کلیدی است که در مسیر مدار سیستم‌های برقی قرار می‌گیرد تا در صورتی که جریان عبوری از مسیر مدار به درستی انجام نشود، مدار را قطع کند. یعنی با اندازه گیری و مقایسه‌ی جریان رفت از مدار با جریان برگشتی و مقایسه‌ی این دو جریان، چنانچه اختلافی بین این دو جریان وجود داشته باشد، کلید محافظ جان مدار را قطع خواهد کرد. بنابراین علت قطع شدن فیوز محافظ جان در مدارهای الکتریکی، وجود نشتی جریان در مدار می‌باشد.

عیب یابی فیوز محافظ جان

دلایل نشتی جریان

یکی از علت‌های برابر نبودن جریان‌های رفت و برگشتی در مدارها می‌تواند وجود اتصال بدنه در یکی از تجهیزات برقی موجود در مسیر مدار باشد. وجود اتصال بدنه در تجهیزات برقی باعث می‌شود که مقداری از جریان موجود در مدار از راه سیم نول به زمین وارد شده و اصطلاحا نشتی جریان رخ دهد که علت قطع شدن فیوز محافظ جان نیز همین نشتی است. کلید محافظ جان در صورت وجود نشتی‌های کوچک نیز ( که فیوز معمولی آن‌ها را تشخیص نمی‌دهد )، عمل می‌کند و از جلوی بسیاری از برق گرفتگی‌ها و همچنین آتش سوزی‌هایی را که در اثر نشتی برق رخ می‌دهند می‌گیرد.

یکی از دلایل نشتی جریان تماس بدن افراد با قسمت‌های رسانای مدارهای الکتریکی است که منجر به آسیب‌های جدی و مرگ افراد می‌شود. ولی کلید محافظ جان طوری طراحی شده است که جلوی این برق گرفتگی‌ها را می‌گیرد و در عرض چند ده ثانیه یا حتی صدم ثانیه مدار را قطع می‌کند.

توجه داشته باشید که rcd ها برای تشخیص اضافه بار و اتصال کوتاه در مدارهای الکتریکی طراحی نشده‌اند و در صورت وجود اتصال کوتاه و اضافه بار، مدار را قطع نخواهند کرد. نوع دیگری از این فیوزها وجود دارد که هم وجود نشتی را تشخیص می‌دهند و هم به اتصال کوتاه و اضافه بار حساس هستند. این نوع فیوزها با نام‌های rccb یا rcbo شناخته می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که علت قطع شدن فیوز محافظ جان فقط وجود نشتی در مدار الکتریکی است و به تنهایی اتصال کوتاه و اضافه بار را تشخیص نخواهند داد.

مشخصات و روش نصب کلید محافظ جان

همان طور که گفته شد علت قطع شدن فیوز محافظ جان، وجود نشتی در مدارهای الکتریکی است. باید توجه داشت که در مورد این نشتی و نحوه‌ی عملکرد فیوز محافظ جان دانستن موارد زیر ضروری است:

علت قطع شدن فیوز محافظ جان

1 . اکثر کلیدهای محافظ جان مانند کلیدهای اشنایدر در جریان نامی بازه‌ی 25 الی 125 آمپر تولید می‌شوند.

2 . فیوزهای محافظ جان برای سیستم‌های تک فاز و خانگی به شکل دو پل و برای استفاده‌های سه فازی به شکل چهار پل ساخته می‌شوند.

3 . برای نصب rcd در مدارهای الکتریکی سیم‌های نول و فاز را به ترمینال‌های مشخص شده با علامت‌های N برای نول و L برای فاز، متصل می‌کنند.

علت قطع شدن فیوز محافظ جان وجود نشتی در مدارهای برقی است، ولی برای یافتن محل وجود نشتی باید بررسی‌های لازم پس از قطع شدن مدار توسط rcd به عمل بیاید و عامل نشتی پیدا شود.

در این مطلب از مجله دیجی برق صنعتی به موضوع علت قطع شدن کلید محافظ جان و به طور کلی تست خرابی و عیب یابی کلید محافظ جان پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید آن را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان دیجی برق صنعتی در اولین فرصت به شما پاسخ خواهند داد 🙂

digilog

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید :

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0