دیجی برق صنعتی
دیجی برق صنعتی

ترانس مبدل چیست | کاربرد ترانس مبدل | عملکرد ترانس مبدل | انواع ترانس مبدل

دسته بندی ها : تمام مقالات 25 شهریور 1399 digilog 220 بازدید
ترانس مبدل چیست ؟

امروزه وقتی صحبت از برق و الکترونیک در طیف گسترده به خصوص در حوزه پست های توزیع و شبکه های قدرت به وجود می آید یکی از مواردی که بیشتر در مورد آن بحث می شود ترانس مبدل می باشد. در این مطلب سعی می کنیم به سوال ترانس مبدل چیست پاسخ داده و جنبه های مختلف آن را بررسی کنیم. در این مطلب از مجله دیجی برق صنعتی در مورد ترانس مبدل چیست ؛ کاربرد ترانس مبدل ؛ عملکرد ترانس مبدل و انواع ترانس مبدل را خواهید خواند.

ترانس مبدل چیست ؟

در پاسخ به سوال ترانس مبدل چیست باید گفت همان طور که از نام این دستگاه بر می آید دستگاهی برای تبدیل مقادیر مختلف می باشد که این مقادیر از نوع ولت می باشند. در واقع اگر بخواهیم به صورت علمی به تعریفی دقیق بپردازیم می توانیم بگوییم که ترانس مبدل دستگاهی است که می تواند ولتاژ AC یا DC را از مقداری به مقدار دیگر تغییر دهد بدون این که در فرکانس آن تغییری به وجود آید. این تغییرات در ولتاژ بر اساس اصول القایی الکترومغناطیسی به وجود می آید. امروزه ترانس مبدل را می توان یکی از مهم ترین ابزار شبکه انتقال بر ق دانست که به کمک آن می توان برق را به دورترین مناطق کشور هم انتقال داد. به همین دلیل می توان ترانس مبدل را تحولی عظیم در حوزه برق و الکترونیک معرفی کرد.

ترانس مبدل چیست

کاربرد ترانس مبدل

برای رسیدن به پاسخی روشن تر در ارتباط با سوال ترانس مبدل چیست می توان به موارد کاربرد آن اشاره کرد. امروزه طیف گسترده ای را برای کاربرد ترانس مبدل می توان در نظر گرفت که عمده کاربرد آن را می توان افزایش یا کاهش ولتاژ ورودی در سیستم های مختلف دانست. به طور کلی می توان به مواردی مانند پست های توزیع، UPS ها، اینورتر ها، منابع تغذیه، سوئیچینگ، سیستم های مخابراتی، راه اندازی موتور های آسنکرون، استابلایزر ها، وسایل برقی خانگی، پاور ها و … در رابطه با کاربرد ترانس های مبدل اشاره کرد.

عملکرد ترانس مبدل

تشریح نوع عملکرد ترانس مبدل می تواند در رسیدن به پاسخ سوال ترانس مبدل چیست کمک کننده باشد. در رابطه با عملکرد این دستگاه باید گفت که این مبدل ها از دو سیم پیچ ساخته شده اند که به نام های سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه شناخته می شوند.

ترانس مبدل چیست

در واقع سیم پیچ اولیه به عنوان ورودی و سیم پیچ ثانویه به عنوان خروجی مبدل در نظر گرفته می شود. یک هسته فولادی نیز برای ترانس های مبدل در نظر گرفته شده است که این پوشش فولادی از چند لایه تشکیل شده است. هنگامی که ولتاژی از ورودی به سیم پیچ اولیه می رسد، میدانی مغناطیسی در اطراف هسته به وجود می آید که قدرت میدان به میزان جریان ورودی بستگی دارد. به این صورت میدان ایجاد شده جریانی را در سیم پیچ ثانویه ترانس القا می کند جریان القا شده تابعی از تعداد سیم پیچ های ثانویه و میدان مغناطیسی می باشد و به همین دلیل این تابعیت تغییراتی را در نهایت ایجاد می کند که این نتیجه همان چیزی است که می خواهیم در خروجی ترانس مشاهده کنیم. به این ترتیب می توان به سوال ترانس مبدل چیست پاسخ دهیم و با نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

انواع ترانس مبدل

در ادامه پاسخ به سوال ترانس مبدل چیست می توان به شناخت انواع آن پرداخت. برای دسته بندی این نوع ترانس ها معمولا دو گروه ترانس کاهشی و ترانس افزایشی را در نظر گرفته اند که هر یک در نوع خود می توانند باعث کاهش یا افزایش میزان ولتاژ شوند. در ادامه به برخی از دسته بندی های انجام شده در این رابطه می پردازیم تا بتوانیم به سوال و انواع آن پاسخ دهیم.

ترانس مبدل چیست

1_ ترانس مبدل ولتاژ با میزان 220 ولت به 110 ولت و برعکس که این تبدیل در توان 50 تا 5000 وات انجام می گیرد.

2_ ترانس مبدل ولتاژ با میزان 220 ولت به 12 ولت و بر عکس که این تبدیل در توان های مختلف انجام می گیرد.

3_ ترانس مبدل ولتاژ با میزان 220 ولت به 24 ولت و بر عکس که این تبدیل نیز در توان های مختلف انجام می گیرد.

4_ ترانس مبدل ولتاژ با میزان 380 ولت به 110 ولت و برعکس که این تبدیل در توان مختلف انجام می گیرد.

5_ ترانس مبدل ایزوله ولتاژ با میزان 24 ولت به 12 ولت که این تبدیل در توان 50 تا 4000 وات انجام می گیرد.

موارد بیان شده تنها گروهی از دسته بندی های انجام شده در این حوزه می باشد که  هر یک از این ولتاژ ها و تغییرات می تواند به صورت AC یا DC با میزان توان مختلفی انجام گیرد که برای بررسی بیشتر این موارد باید میزان ولتاژ و توان مورد نظر خود را مشخص کنید تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید.

digilog

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید :

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. digilogdigilog گفته :
    06:10 1399/07/30

    برای خرید ترانس مبدل می‌تونیم به صورت حضوری مراجعه کنیم؟

  2. digilogdigilog گفته :
    06:11 1399/07/30

    بله دیجی برق صنعتی هم به صورت فروش حضوری و هم به صورت فروش اینترنتی در خدمت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
0